12 жовтня 2016 року

У конференц-залі Державного архіву Кіровоградської області відбулась обласна науково-практична конференція «Земля, що народжує героїв: Центрально-Український регіон вшановує захисників Вітчизни», організована Державним архівом Кіровоградської області та Кіровоградською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.

На початку роботи конференції О.Бабенко, директор архіву, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, вручив членськи квитки Національної спілки краєзнавців України - вже відомим в області краєзнавцям - лауреату краєзнавчої премії імені В.Ястребова М.М.Ковальчуку, кандидатам філологічних наук В.Б.Білоусу та наук з соціальних комунікації Р.В.Базаці.

Під час конференції науковцями, краєзнавцями та істориками обговорено питання: територія краю як театр воєнних дій (епохи визвольних змагань XVI-XVIІІ ст.ст. та російської експансії, ХХ ст., ІІ Світова війна, участь краян в анти терористичній операції): проблеми національної пам'яті та незасвоєні уроки; історія рідного краю та краєзнавство в системі патріотичного виховання; герої рідної землі.

Учасники конференції відтворили нові історичні факти перебування військ УНР на теренах нашого краю; створення народного руху на Кіровоградщині; розповіли про створення і бойовий шлях «кіровоградських» батальйонів територіальної оборони та становлення і діяльність Центру медико-психологічної реабілітації «Компас» в області.

Окрім того, значну увагу краєзнавці області приділили життю та діяльності героїв-захисників рідної землі періоду національно-визвольних змагань 1917-1919 рр., Другої світової війни, сучасних героїв-воїнів, які стали на захист української землі, виконуючи свій громадянський обов’язок.

Сьогодні говорити правду, якою би гіркою вона не була, – вимога часу. Перші кроки вже зроблено: ми розцінюємо війну 1939-го – 1945 років як Другу світову.

Впродовж віків наші прадіди плекали національні автентичні традиції, з покоління в покоління передавали українську істинність. Сьогодні ж вона проросла в сучасниках патріотизмом та здатністю до самопожертви.

Учасники конференції згадали тих, хто за покликом серця, не чекаючи повісток із військкоматів пішли на фронт захищати східні рубежі держави. Війна в АТО змінила український народ. Зрештою, за майже чверть століття існування держави Україна її народ уперше серйозно переосмислив чимало подій – історичних і сучасних. І нарешті зробив висновки. Деякі з них були озвучені на конференції. Адже, можна як завгодно називати конфлікт на Донбасі – АТО, гібридна війна, уповільнена агресія або ще як-небудь, але від цього він зовсім не перестане бути війною – у повному розумінні цього слова.

Учасники конференції хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя за незалежну та вільну Україну.

У рамках проведення обласної конференції відбулась презентація виставки архівних документів та матеріалів «Непоборний дух козацький».

В експозиції представлені документи та матеріали Держархіву області, про героїзм наших земляків, які своїми подвигами прославили наш рідний край та віддали своє життя, щоб ми жили в незалежній, вільній, єдиній Україні.

Програма обласної науково-практичної конференції “Земля, що народжує героїв: Центрально-Український регіон вшановує захисників Вітчизни» за посиланням.

12 жовтня 2016 року