12 жовтня 2017 року

З нагоди 75-річчя створення Української повстанської армії 12 жовтня 2017 року відбулось відкриття виставки архівних документів Державного архіву Кіровоградської області, Галузевого державного архіву СБУ та Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області «УПА НА ТЕРЕНАХ НАШОГО КРАЮ».

До експозиції увійшли листівки, документи архівних кримінальних справ учасників УПА, внутрішні документи та листівки повстанців з різних регіонів України, що протягом кількох десятиліть зберігалися в архівах органів держбезпеки і були недоступними для громадян.

Відкрив виставку Бабенко Олег Олександрович, директор Державного архіву Кіровоградської області, який зазначив, що головним завданням повстанського руху було затвердження української незалежної держави.

Десятки років комуністична, а згодом і російська пропаганда розповсюджувала міфи про співпрацю бійців ОУН-УПА з нацистським режимом у роки Другої світової війни. Настав час дізнатися правду про діяльність Українського повстанського руху.

На заході виступили Кулинич Юрій Миколайович, перший заступник начальника управлiння Служби безпеки України в Кiровоградськiй областi; члени Національної спілки краєзнавців України Даценко Василь Всеволодович та Шепель Федір Олександрович.

Вони розповіли, що працюючи з архівними документами дізналися про те, що мережа організації українських націоналістів діяла у більшості регіонів України, в тому числі і на Кіровоградщині. Жорстокий терор нацистів вимагав збройного захисту українців.

За документами нацистських спецслужб восени 1942 р. на Волині активізувалися бойова активність українського підпілля, формування загонів ОУН та втеча у ліси членів підпілля. Відтак у лісах Волині створилася Українська повстанська армія, збройні відділи якої згодом поширили свою боротьбу на території восьми областей сучасної України серед яких була і Кіровоградщина.

Перед учасниками заходу виступив Сорока Семен Климович – людина з легендарною біографією, який у 15-річному віці був зв'язковим в УПА, мав псевдонім Ясень на території нашого краю.

Після урочистої частини було проведено екскурсію по виставці архівних документів та матеріалів «УПА на теренах нашого краю» для учасників заходу, яку провів Колєчкін Вадим Петрович, кандидат історичних наук, головний археограф відділу археографії та використання документів Державного архіву Кіровоградської області.

Виставка архівних документів Державного архіву Кіровоградської області, Галузевого державного архіву СБУ та Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області «УПА НА ТЕРЕНАХ НАШОГО КРАЮ» працюватиме до 20 жовтня 2017 року у приміщенні виставкової зали корпусу № 2 Державного архіву Кіровоградської області за адресою: вул. Чорновола, 1г.

Контактний телефон для організації відвідування експозиції 37-31-10.

12 жовтня 2017 року