Он-лайн добірка архівних документі та матеріалів
до 70-річчя Словацького повстання проти німецько-фашистських загарбників

29 серпня 1944 року у місті Банська Бистриця розпочалося Словацьке національне повстання, організоване словацькими силами спротиву та спрямоване проти режиму Першої Словацької республіки – сателіта гітлерівської Німеччини. Повстання охопило значну територію краю, але було повністю придушене 28 жовтня того ж року військами СС та вермахту. Втім, партизанська війна проти німецьких та лояльних до нацистського режиму словацьких військ тривала на теренах країни аж до її звільнення регулярними частинами Червоної армії навесні 1945 року. З серпня 1944 року на території Чехословаччини діяли партизанський загін під командуванням Героя Радянського Союзу Олексія Семеновича Єгорова, а також партизанський загін, командир якого Ілля Данилович Діброва поліг на словацькій землі. Уряд Чехословаччини високо оцінив бойову діяльність О.Єгорова й І.Діброви та очолюваних ними народних месників: до 20-річчя визволення країни від німецьких окупантів заснував орден «Партизанська Зірка Єгорова», І.Діброву було відзначено найвищою нагородою Чехословаччини – орденом «Воїнський хрест» та присвоєно йому звання генерала Чехословацької народної армії.

У Державному архіві Кіровоградської області зберігаються документи учасників вказаних подій та деякі ілюстрації до них.

1. Фото Героя Радянського Союзу Єгорова Олексія Семеновича, жителя м. Кіровоград, колишнього командира партизанського загону, що діяв на території Чехословаччини
    (б/д, фото)
    ДАКО, Кіровоградщина і кіровоградці в роки Другої Світової війни: спогади, документи і матеріали - Кіровоград: ТОВ "КОД", 2010, інв.№ 6869

2. Фото Діброви Іллі Даниловича – уродженця Кіровоградської області, командира партизанського загону ім. Ворошилова, який у 1944 р. діяв на території Словаччини
    (б/д, фото)
    ДАКО, колекція фотослайдів, П-7874

3. Стаття «Партизан Ілля Діброва»
    (1957 р.)
    ДАКО, газета «Кіровоградська правда», 31 березня 1957 р., № 64, ст. 3, інв. № 3116

4. Фото доньки командира партизанського загону Діброви І.Д на місці загибелі батька
    (б/д)
    ДАКО, інв. № П-7881

5. Анкета та фото Юрченка Василя Гордійовича, жителя с. Глодоси Новоукраїнського району Кіровоградської області, учасника Дуклінської операції. (У вересні-жовтні 1944 р. у ході Дуклінської операції було надано допомогу учасникам Словацького народного повстання)
    (Анкета 1992 р., фото б/д)
    ДАКО, Ф.Р-7665, оп. 1, спр. 39, арк. 252, 253

6. Фото Тарана Василя Петровича, жителя с. Воронівка Новоукраїнського району Кіровоградської області, який брав участь у форсуванні р. Дунай у 1944 р., та довідка про його участь у зазначених подіях
    (Фото б/д, довідка 1944 р.)
    ДАКО, Ф.Р-7665, оп. 1, спр. 39, арк. 142

7. Анкета Слободенюка Бориса Федотовича, жителя с.Глодоси Новоукраїнського району Кіровоградської області, який брав участь у звільненні від німецько-фашистських окупантів столиці Чехословаччини м. Праги, нагородженого медаллю „За звільнення Праги”
    (1992 р.)
    ДАКО, Ф.Р-7665, оп. 1, спр. 39, арк. 93