Великий Каменяр
(до 160-річчя від дня народження І.Я.Франка)

ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО – український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч, доктор філософії (1893), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (1899), почесний доктор Харківського університету (1906).

Народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі (нині село Івана Франка) Львівської області. Після Дрогобицької гімназії вступив до Львівського університету. Через 16 років закінчив Чернівецький університет. У 1893 році захистив у Відні докторську дисертацію. Організатор видань «Громадський друг», «Дзвін», «Молот». Його друкована спадщина сягає 50 томів «Зібрання творів». Відомий визначними творами політичної лірики: «Гімн», «Каменярі», «Товаришам із тюрми». Автор поем «Панські жарти», «Смерть Каїна», «Похорон», «Іван Вишенський», «Мойсей», оповідань «бориславського циклу», повістей «Борислав сміється», «Захар Беркут», «Для домашнього вогнища», «Перехресні стежки» та ін. Написав драматичні твори «Сон князя Святослава», «Кам’яна душа», «Украдене щастя» та ін. Автор праць з історії та теорії літератури, перекладач творів з російської, польської, чеської, сербської, хорватської, німецької, англійської, французької, старогрецької, римської, арабської, ассиро-вавилонської та інших мов. Твори І. Франка перекладено багатьма мовами світу. Окремі поезії покладено на музику, деякі прозові твори екранізовано й інсценізовано.

Початок першої світової війни застав родину Франка в трагічному становищі. Хвора дружина перебувала в лікарні, сини — в армії. Позбавлений засобів до існування, письменник мешкав у домі шкільного товариша. Невдовзі захворів, але й перебуваючи в такому стані, не випускав пера з рук. Помер І. Франко 27 травня 1916 року; поховано його 31 травня на Личаківському кладовищі у Львові.

Державний архів Кіровоградської області підготував он-лай добірку архівних документів та матеріалів «Великий Каменяр», що розповідає про творчість, діяльність та вшанування пам’яті визначного українського поета Івана Франка, який був універсальною особистістю, генієм, вченим і митцем європейського рівня, яких мало в історії української культури.

Подорожні враження П. Рябкова про Галіцію та українців
ДАКО, Ф. - 304, оп.1, спр. 92, арк. 1-4

Твір І. Франка «Добрий заробіток» (з додатку до газети «Молода Україна»)
(1880 р.)
ДАКО, Ф. - 304, оп.1, спр. 488, арк. 1 зв.

Стаття М. Гордієвського «Універсалізм Франка» (з додатку до газети «Молода Україна»)
(б/д)
ДАКО, Ф. - 304, оп.1, спр. 488, арк. 1 зв.

Повідомлення «Похорони Івана Франка» з газети
ДАКО, Ф. - 304, оп.1, спр. 489, арк. 1

Витяг з протоколу засідання президії Зінов’ївського окрвиконкому № 24 щодо вшанування пам’яті українського письменника Франка
(01.06.1926 р.)
ДАКО, Ф.Р - 250, оп.1, спр. 623, арк. 227

Службова записка старшого окрінспектора Зінов’ївської окрінспектури освіти щодо організації комітету з вшанування пам’яті Івана Франка
(30.05. 1926 р.)
ДАКО, Ф.Р - 250, оп.1, спр. 623, арк. 229

Рішення виконкому Кіровоградської міської ради депутатів трудящих від 20 липня 1956 р. № 375 «Про присвоєння Кіровоградській середній школі № 3 ім’я видатного українського письменника Івана Франка»
(20.07.1956 р.)
ДАКО, Ф.Р - 242, оп.4, спр. 324, арк. 15

Витяг із статті (машинопис) Тараса Франка «Шевченко і Франко»
(1965 р.)
ДАКО, Ф.Р - 7179, оп.1, спр. 18, арк. 5

Стаття С. Злупко «Неопублікована монографія І.Я. Франка з історії сер. ХІХ ст.»
(квітень 1966 р.)
ДАКО, Науково-інформаційний бюлетень архівного управління при Раді Міністрів України УРСР «Архіви України», К., 1966 р., № 2 (76), с. 34-39, інв. № 162

Стаття О.Дей, М.Мороз «Автографи Івана Франка у львівських архівах та бібліотеках»
(червень 1966 р.)