Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося у період Другої світової війни отримало назву – Голокост. Воно призвело до винищення практично однієї третини євреїв.
З початком війни, нацисти захопили цілі регіони з компактним єврейським населенням – Польщу, Прибалтику, Україну, Білорусь. У містах створювались єврейські гетто, куди силоміць зганяли усе єврейське населення міст і околиць. У цих таборах були облаштовані газові камери та печі для спалення трупів – крематорії. За допомогою цих засобів смерті протягом 1942 року було знищено більше 3,25 мільйонів євреїв, що проживали у Східній Європі.
Єврейське населення маленьких міст СРСР знищувалось зразу і на місці так званими айнзацґрупами), а також українськими колабораціоністами.
В історії людства було безліч «темних» плям, але так відверто, широкомасштабно суспільство ще не падало ніколи. Однак все світове співтовариство здригнулося, коли почали відкриватися факти і підтвердження подібних злодіянь, причому в справжніх «промислових» масштабах. Ми не повинні допустити, щоб подібне ще хоч коли-небудь повторилося!
Справжні і майбутні покоління не повинні забувати уроків наших загальнолюдських і настільки трагічних катастроф, інакше може виникнути дуже високий ризик повторення подібних моментів у майбутньому.
У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який відзначається щороку 27 січня, ми приєднуємося до загальної печалі і будемо співчувати всьому болю та втраті, ім’я якої Голокост. Її вже не запобігти. Але пам’ять про тих, хто став жертвами Голокосту у період Другої світової війни буде вічною.
Державний архів Кіровоградської області пропонує переглянути архівні документи виставки «Голокост на території краю: історична правда».

Розділ 1. Голокост євреїв в роки Другої світової війни

Директива окружного комісара округи Грушка в м. Гайворон № 13-41 щодо організації обліку і маркування осіб єврейської національності (Офіційний бюлетень)
29 грудня 1941 р.
ДАКО, Ф.Р-3121, оп.1, спр.2, арк.11
Список євреїв, яким нараховано податок для виплат окупантам (розпорядження окружного комісара) с. Торговиці Підвисоцького району Кіровоградської області
20 січня 1942 р.
ДАКО, ФР-2734, оп.1, спр.13, арк.3
Список Торговецьких євреїв Підвисоцького району Кіровоградської області
1942 р.
ДАКО, ФР-2734, оп.1, спр.13, арк.16
Заява Голованівської районної комісії зі встановлення злодіянь, нанесених гітлерівськими загарбниками Липовенському дитбудинку Голованівського району Одеської області
1942 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.125
Акт про вчиненні гітлерівцями злодіяння у с. Хащувате Голованіського району
15 квітня 1944 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.30
Акт про вчиненні гітлерівцями злодіяння у с. Голованівськ Голованіського району
1944 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.21
Акт комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь, здійснених гітлерівськими загарбниками під час Другої світової війни щодо знищення окупантами єврейського населення на території м. Кіровоград
19 квітня 1944 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.8
Довідка Управління НКДБ в Кіровоградській області про злодіяння, нанесені гітлерівськими загарбниками у м. Кіровоград
01 березня 1946 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.1-3
Витяг із довідки Олександрійської районної комісії сприяння державній надзвичайній комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь, здійснених гітлерівськими загарбниками під час Другої світової війни щодо знищення окупантами єврейського населення на території Олександрійського району
1946 р.
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.47, 47зв.
Довідка Новогеоргіївської районної комісії сприяння державній надзвичайній комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь, здійснених гітлерівськими загарбниками під час Другої світової війни щодо знищення окупантами єврейського населення на території Новогеоргіївського району
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.55-56
Витяг із довідки Златопільської районної комісії сприяння державній надзвичайній комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь, здійснених гітлерівськими загарбниками під час Другої світової війни щодо знищення окупантами єврейського населення на території Златопільського району
ДАКО, ФР-6656, оп.1, спр.1, арк.75