3 липня 1927 р. в м. Бобринці народився Микола Кузьмович Смоленчук у незаможній міщанській родині.
До війни Микола навчався в місцевій семирічці, а в роки німецької окупації, щоб не потрапити на примусові роботи, переховувався в родичів на селі. Однак уникнути долі остарбайтера М. Смоленчукові таки не вдалося, адже на початку березня 1944 р., за два тижні до звільнення Бобринця, він був відправлений до Німеччини.
Те, що довелося побачити й пережити в Європі, М. Смоленчук частково описав у романі «Сиве покоління» (1965).
У серпні 1947 р. М. Смоленчук вступає до сільськогосподарського технікуму м. Бобринця, навчання в якому успішно завершує через три роки. Маючи літературні здібності і рекомендацію здобувати освіту в гуманітарному вищому навчальному закладі у 1950-му М. Смоленчук вступає на філологічний факультет Кіровоградського педінституту, який закінчує у 1954 р. Саме на студентську пору припадає початок його активної краєзнавчої, пошукової роботи на теренах рідного краю.
На четвертому курсі інституту М. Смоленчук одружився з Нінель Скепальською, яка стала його добрим генієм і натхненницею у всіх життєвих й професійних пориваннях.
Свою педагогічну працю він почав на посаді директора Канівської вечірньої школи робітничої молоді. У 1954–1956 рр. М. Смоленчук працював викладачем у Бобринецькому сільськогосподарському технікумі.
Майже чотири роки Микола Кузьмович очолював місцеву середню школу.
На початку 1960-х рр.., побіч педагогічної роботи, М. Смоленчук поринає в літературно-творчу та наукову стихії. У цей час наполегливо працює над біографічною повістю про Марка Кропивницького «Степи полинові», яка побачила світ 1961 р. в Києві.
У 1964–1969 рр. М. Смоленчук працював учителем місцевої очно-заочної школи, паралельно очолюючи й обласне літературне об’єднання. А з 1969 р. він перебуває на посаді старшого викладача кафедри української літератури Кіровоградського педагогічного інституту ім. О. Пушкіна.
У 1969 р. в Одесі побачив світ великий художньо-біографічний роман Смоленчука про життя і творчість М. Кропивницького «Ой літав орел».

У 1971 р. у Києві науковець блискуче захищає дисертацію й повертається до викладацької роботи в рідному інституті зі статусом кандидата філологічних наук.
Однак саме в рік свого наукового тріумфу М. Смоленчук зазнав й найбільшої життєвої катастрофи, яка, на жаль, так трагічно позначилась на його педагогічній, науковій, літературній діяльності, а також вплинула на стан здоров’я. Як відомо, на початку 70-х років у республіках СРСР стартувала чергова кампанія боротьби з буржуазним націоналізмом, розгорнута владою найперше у сфері культурного життя. Під потужну хвилю «ідеологічних зачисток» потрапив тоді й М. Смоленчук.
Межа 80–90-х років – важкі часи для М. Смоленчука й у фізичному, і в морально-духовному сенсах. Після важкого інсульту довелося довго відновлюватися – практично заново вчитися рухатися й обслуговувати себе; майже повністю, що виявилося особливо важким для письменника, було втрачено зір. Але він не здався і, порівняно швидко, повернувся до активного життя.
Як науковець і письменник М. Смоленчук писав про М. Кропивницького, П. Саксаганського, І. Карпенка-Карого, М. Са- довського, М. Заньковецьку, І. Мар’яненка, А. Фета, Л. Манька, В. Вин- ниченка, М. Рильського. Підтримував дружні взаємини й листувався зі знаними людьми української культури – М. Рильським, В. Базилевським, В. Близнецем, Г. Гусейновим, І. Драчем, В. Морозом, П. Ребром, А. Хорунжим, В. Чемерисом, В. Шевченком, Г. Клочеком та багатьма іншими.
М. Смоленчука пам’ятають як чесну, принципову, порядну людину, який не боявся відкривати своє серце світові. Саме таких людей сьогодні бракує незалежній Україні.
Ми дуже вдячні Смоленчук Нінель Михайлівні, всім його друзям, студентам, колегам, хто долучився до створення експозиції музею історії Державного архіву Кіровоградської області, присвяченій життю та діяльності видатної людини Миколи Кузьмовича Смоленчука, якому в цьому році виповнилося б 90 років. Вічна йому пам’ять!
Пропонуємо вам переглянути он-лайн добірку, матеріали якої ввійшли до меморіальної експозиції, яку буде презентовано в цьому році.


Фото батьків М.К. Смоленчука
б/д
З фотоколекції родини Смоленчук
Фото школяра Миколи Смоленчука
б/д
З фотоколекції родини Смоленчук
Фото Миколи Смоленчука в юнацькому віці
б/д
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 366, арк. 3
Квиток члена Всесоюзного товариства для поширення політичних і наукових знань М.К. Смоленчука
1955 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 178, арк. 1,2
Свідоцтво про шлюб Смолянчука Кузьми Денисовича та Соколан Ганни Павлівни
01 липня 1960 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 375, арк. 1, 2
Фото М.К. Смоленчука з новонародженою донькою
б/д
З фотоколекції родини Смоленчук
Лист М. Рильського до М. Смоленчука
1961 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 270, арк. 2
Посвідчення позаштатного кореспондента обласної газети «Кіровоградська правда» М.К. Смоленчука
1962, 1963 рр.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 178, арк. 5
Лист Держлітвидав України про ознайомлення з рукописом М.К. Смоленчука «Сиве покоління»
06.02.1963 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 194, арк. 7
Посвідчення редактора газетно-видавничого відділу Кіровоградського обласного управління по пресі М.К. Смоленчука
1964 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 178, арк. 7
Фото. Родина М.К. Смоленчука
б/д
З фотоколекції родини Смоленчук
Фото. М.Смоленчук вдома за роботою над своїм черговим твором
б/д
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 368, арк. 1
Фото засідання конференції в Кіровоградському державному педагогічному інституті ім. О. Пушкіна
б/д
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 374, арк. 3
Фото. М.К. Смоленчук зі своїми студентами
б/д
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 374, арк. 7
Мандат делегата VII з’їзду письменників України від Волинської організації СПУ
1981 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 205, арк.. 5
Запрошення М.К. Смоленчука на VIІI з’їзд письменників України у м. Києві
квітень 1981 р.
ДАКО, Ф.Р – 6976, оп. 1, спр. 205, арк. 9
Фото М.К. Смоленчука із онуком
б/д
З фотоколекції родини Смоленчук
Фото краєзнавця, письменника М.К. Смоленчука
б/д
З приватної фотоколекції О.Бабенка
Фото. Відкриття пам’ятної дошки письменнику, науковцю, краєзнавцю М.К. Смоленчуку
б/д
З приватної фотоколекції О.Бабенка
Перелік друкованих робіт М.Смоленчука
б/д
ДАКО, Ф.Р-6976, оп.1, спр.603, арк.14
Обкладинка книги «Микола Смоленчук. Скарби золотого поля: вибрані краєзнавчі розвідки, есеї та статті» (упор.-О.Бабенко)
2015 р.
ДАКО, Кіровоград, 2015 р., інв. № 10283


(на початок сторінки)