01 вересня 1939 року розпочалася Друга світова війна, що по руйнуваннях і людських жертвах значно перевищила Першу світову війну. Удару військ фашистської коаліції піддався і Радянський Союз, у тому числі й Україна.
Однієї з найважливіших складових боротьби з загарбниками був партизанський рух, історію якого можна прослідкувати в представленій виставці архівних документів і матеріалів «Антинацистське підпілля на Кіровоградщині».
Найбільш активною формою всенародної боротьби в тилу ворога були збройні дії партизанських формувань, які почалися відразу ж після вступу загарбників на українську територію.
Активно боролися з окупантами і партизани Кіровоградщини. Однак у силу географічних умов у південних степових районах діяли переважно невеликі загони і групи, що головним чином здійснювали диверсії і розвідку.
Партизанський рух був формою протесту українського та інших народів, які мешкали на території України, проти нелюдської політики нацистського Третього рейху. Боротьба партизанів була внеском народів України в розгром гітлерівської Німеччини, звільнення Європи від нацистського поневолення.
Державний архів Кіровоградської області пропонує переглянути виставку архівних документів і матеріалів підготовлену до Дня партизанської слави.

Листівка, що випускалася Комітетом сприяння червоним партизанам (КСЧП) у Новоархангельському районі під час нацистської окупації (серед його членів - майбутній відомий український письменник Василь Козаченко)
листопад1943 р.
ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр. 120, арк. 6
Фото. Юхим Фрединський – командир партизанського загону імені Чапаєва, що діяв у Новоархангельському районі з березня 1943 р. по березень 1944 р.
ДАКО, Ф.П-5909, оп.1, спр. 290, арк. 19
Заклик гебітскомісара м.Кіровограда до жителів міста не надавати допомоги «бандитам» - членам комуністичного підпілля, значну частину якого нацистам вдалося ліквідувати
листопад 1943 р.
ДАКО, Ф.П-5907, оп.2р, спр. 5210, т.2, арк. 60
Тимчасове посвідчення учасника комуністичного підпілля м.Кіровограда Тамари Щербаченко за підписами командира групи Іванова (справжнє прізвище Гончаров) та начальника штабу Інгульського (Бурмака) (Костянтин Гончаров і Федір Бурмака, стали жертвами комуністичного терору вже у повоєнний час)
ДАКО, Ф.П-5907, оп.2р, спр. 5210, т.2, арк. 59
Паспорт, виданий Костянтину Гончарову, який до арешту, здійсненого нацистськими спецслужбами у грудні 1943 р., очолював комуністичне підпілля м.Кіровограда
ДАКО, Ф.П-5907, оп.2р, спр. 5210, т.1, арк.306
Довідка за підписом секретаря Новогеоргіївського
РК КП(б)У Кожемякіна про те, як насправді «створювався» партизанський загін імені Ворошилова у лісах Подорожнянського лісництва

ДАКО, Ф.П.429, оп.3, спр. 66, арк. 1
Витяг із щоденника бойової діяльності партизанського загону імені Ворошилова (командир А.Куценко) за 12 листопада
1943 р.: про вбивство двох німецьких солдатів поблизу с.Кримки Олександрів-ського району партизанами Коцом, Лапшиковим і Шаповаловим

ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр. 62, арк. 31
14 листопада 1943 р.: про знищення значної частини с.Кримки Олександрівського району нацистами у відповідь за вбивство партизанами двох їхніх солдатів

1943 р.
ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр. 66, арк. 31зв.
Наказ від 11 вересня 1943 р. №26/5 по партизанському загону імені Ворошилова (місце базування - Несватківський ліс в околицях районного центру Олександрівка) про заміну керівництва загону внаслідок інтриг комісара А.Куценка (Дубова) проти командира П.Воропая (Орла)
ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр. 62, арк.12
Свідчення учасника комуністичного підпільного руху Олексія Харченка про партизанський рух в Знам’янському районі з листопада 1941 по вересень 1942 року
1948 р.
ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр.41, арк. 32
Фото. Анатолій Запорожець – 13-річний боєць партизанського загону імені Дзержинського, десантований влітку 1943 року над Чорним лісом поблизу залізничного вузла Знам’янка. (наймолодший десантник періоду німецько-радянської війни)
ДАКО, Ф.П-5909, оп.1, спр. 29, арк. 15
Листівка за підписом Олександрівського гебітскомісара Ланге з суворими попередженнями до населення не надавати допомоги «бандитам» - бійцям партизанського з’єднання на чолі з М.Наумовим, які здійснювали рейд північними районами Кіровоградщини
21 березня 1943 р.
ДАКО, Ф.Р - 2697, оп.1, спр.4, арк. 10 зв.
Фото. Арсеній Живогляд (Кононенко, «Дід») – активний учасник комуністичного підпільного руху в Знам’янському районі в роки нацистської окупації (під виглядом майстра з бляхарних робіт вільно переміщався селами району)
ДАКО, Ф.П-5909, оп.1, спр. 287, арк. 24
Колективне фото учасників комуністичного партизанського руху на Кіровоградщині. Сидять (зліва направо): І.Діброва, командир партизанського загону імені Ворошилова, М.Скирда, секретар Кіровоградського обкому КП(б)У, С.Довженко, командир партизанського загону імені Ворошилова; стоять (зліва направо): Олексій Капітанов, мінер-підривник партизанського загону імені Хрущова, Казимир Сабанський, комісар партизанського загону імені Ворошилова
ДАКО, Ф.П-5909, оп.1, спр. 290, арк. 23
Довідка, власноручно написана легендарним партизанським командиром М.Наумовим, у якому він підтверджує патріотичну діяльність у роки нацистської окупації лікаря з с.Подорожнє Новогеоргіївського району Степанова – одного з персонажів книги «Степовий рейд» (авт. М.Наумов)
06 лютого 1962 р.
ДАКО, Ф.П-10286, спр.41, арк. 29, 31 зв.
Доповідна інструктора Кіровоградського обкому КПУ про дії партизанів загону «За победу» на чолі з командиром Гугніним та комісаром Вдовиченком, що призвели до трагедії хуторів Вдовичин та Дяківка Чигиринського району (нині Черкаської обл.), коли в жовтні 1943 р. нацистами були знищені
450 мирних мешканців

21 жовтня 1966 р.
ДАКО, Ф.П-429, оп.3, спр. 76, арк. 23