«Герої не вмирають. Просто йдуть – з Майдану в небо»

(пам’яті Героїв Небесної Сотні)

Події, що відбувалися в Києві періоду: кінець 2013 – початок 2014 років, розпочали відлік новітньої історії України. Історії, наповненої болем, трагедією, силою духу та самопожертвою. Слова: Майдан, вулиці Грушевського, Інституцька – не лише топоніміка української столиці. Це вже священні місця, де гинули люди, свідомі свого вибору, відстоюючи намагання жити в демократичній, розвиненій державі, яка обирає шлях до євроінтеграції. Народна пам’ять збереже те, що Михайлівський Золотоверхий собор надавав прихисток учасникам революційних подій під час силового розгону Євромайдану, а згодом і від куль снайперів, також і те, що в імпровізованих шпиталях при соборі та готелі «Київ» рятували поранених і прощалися з загиблими майданівцями.

Стара лемківська народна пісня «Плине кача по Тисині» отримала нове, трагічне звучання, ставши реквієм по загиблим українцям-патріотам. Вона звучить і нині, коли Україна оплакує своїх синів, які відстоюють незалежність своєї батьківщині у протистоянні з російськими окупантами.

Попри певні зміни думок у суспільстві щодо подій на Майдані, попри зусилля авторів гібридної війни, розпочатої проти України, знеславити Революцію Гідності, фальшувати правду, не слід забувати основне: пролито кров патріотів у мирній державі, у самому серці її столиці. Влада жорстоко і цинічно вбила протестувальників, які не мали зброї для самозахисту, але мали чітку позицію не віддати Україну запроданцям.

Майдан показав, що велика, значуща ідея може об’єднувати різних за віком, життєвим досвідом та національністю людей. Серед тих, хто «не повернувся з Майдану», Героїв України, удостоєних цього почесного звання посмертно, – наш краянин, 53-річний громадський активіст В.Чміленко, 26-річний білоруський журналіст М.Жизнєвський, 20-річний етнічний вірменин С.Нігоян, який на барикадах читав вірші Т.Шевченка. Не врятувала від кулі снайпера блакитна каска миротворця ООН У.Голоднюка, 20-річного тернополянина, який зробив останній допис в соцмережі, використавши слова кошового отамана І.Сірка про те, що «Рабів до раю не пускають».

Боротьба забрала їхнє життя, але залишилися імена героїв у пам’яті, в історії, в назвах вулиць міст і сіл України, а також в творчих доробках їхніх послідовників та побратимів. У Кропивницькому відбулася прем’єра документального фільму «Чміль», присвяченого яскравому, героїчному життю В.Чміленка. Поетка з Кіровоградщини, член Національної спілки письменників України, лауреатка Обласної літературної премії ім. Є.Маланюка О.Шпирко написала:

У обійми прийме вся небесна сім’я,

Тільки рани синів вже ніщо не загоїть.

Ще чорнішою стала від горя земля,

По якій ти ішов і вертався – Героєм!!

Тема Революції Гідності ще чекає свого дослідження і вивчення, але те, що залишається незмінним, – це усвідомлення того, що Майдан надав Україні нового вектору розвитку.

# Назва документа Дата Підстава
1 Акція кіровоградських студентів на підтримку Євромайдану в Києві. (Фото) 29.11.2013 р. ДАКО, ДІФ, газета «Народне слово» 30.11.2013, інв. №7113, арк. 43
2 Повідомлення «Україна у вогні. Довженкові таке не снилося» 2014 р. ДАКО, ДІФ, газета «Кіровоградська правда» 21.02.2014, інв. №7197, арк. 61
3 Повідомлення «9 дней Небесной сотни» 2014 р. ДАКО, ДІФ, газета «Украина-центр», 27.02.2014, інв. №7121, арк. 89