ВСТУП
Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося у період Другої світової війни отримало назву – Голокост. Воно призвело до винищення практично однієї третини євреїв.
З початком війни, нацисти захопили цілі регіони з компактним єврейським населенням – Польщу, Прибалтику, Україну, Білорусь. У містах створювались єврейські гетто, куди силоміць зганяли усе єврейське населення міст і околиць. У цих таборах були облаштовані газові камери та печі для спалення трупів – крематорії. За допомогою цих засобів смерті протягом 1942 року було знищено більше 3,25 мільйонів євреїв, що проживали у Східній Європі.
Єврейське населення маленьких міст СРСР знищувалось зразу і на місці так званими айнзацґрупами), а також українськими колабораціоністами.
В історії людства було безліч «темних» плям, але так відверто, широкомасштабно суспільство ще не падало ніколи. Однак все світове співтовариство здригнулося, коли почали відкриватися факти і підтвердження подібних злодіянь, причому в справжніх «промислових» масштабах. Ми не повинні допустити, щоб подібне ще хоч коли-небудь повторилося!

Розділ 1. Голокост євреїв в роки Другої світової війни
Розділ 2.Вивчення історії голокосту в період Другої світової війни
Розділ 3. Спогади про Голокост

Фактично у кожному районному центрі, у кожному великому селищі є свій маленький "Бабин Яр".

Точних даних та досліджень щодо жертв Голокосту у невеликих населених пунктах немає. Скільки єврейського населення було розстріляно під час Другої світової війни відомо здебільшого місцевим мешканцям та науковцям.

Проблемою досліджень і поширення інформації про Голокост у невеликих населених пунктах займалися науковці, викладачі, студенти Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка та Кіровоградського інституту розвитку людини "Україна". Науковою спільнотою було підготовлено збірник "Трагічні сторінки історії Кіровоградщини: Спогади про Голодомор 1932-1933 рр. та Другу світову війну" / Авт.-упор. М. Михайлюк.- Кіровоград: КІРоЛУ, 2009. – 348 с. (ДАКО, ДІФ, інв. № 9762).

- Що ви знаєте про Голокост (винищення єврейського населення під час війни)? Чи були у Вашому населеному пункті масові страти єврейського населення? Чи допомагали їм люди переховуватися? Якщо ні, то чому? Чи приймали участь місцева поліція у ліквідації єврейства?

Усіх євреїв, які жили в Надлаку, зібрали разом і возами вивезли до сусіднього села Кальниболото, де розстріляли і загорнули у великій єврейській могилі. Люди боялися переховувати євреїв, тому що думали, що за це їх також розстріляють. Сільські поліцаї брали активну участь у знищенні єврейського населення.

Чула, але в нашому селі такого не було, чула, що в одному селі була одна гарна дівчина – так її вбили і вкинули в Тернову балку.

Євреїв на околиці майже не було, вони жили у центрі міста. Але знаю, що їх розстрілювали тут, у нас на Балашовці, у Балці, цілими родинами з дітьми.

У нас євреїв жило небагато. Населення допомагало їм переховуватися по домівках. Про саме знищення єврейського населення я нічого не знаю.

У нас у селі не було євреїв, але пам'ятаю, як сусідка ховала у себе дівчину приблизно 18 років їй було, а на той час робили обшук в усіх будинках, але та дівчина втекла, і ми нічого про неї більше не знали, до втечі вона говорила, що не хоче, щоб за неї помирали невинні люди.

У нашому селі не було євреїв. А в с. Хмельовому був колодязь 27 метрів, і в нього звозили євреїв з інших сіл. І наповнювали цей колодязь до верха