"Воїни рідної землі"

до Дня захисників та захисниць України

День захисників і захисниць України — державне свято України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). Започатковано 14 жовтня 2014 року президенським указом з назвою День захисника України. З 2015 року є державним святом і неробочим днем. 14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала свято на «День захисників і захисниць України».

14 жовтня 2014 року Указом Президента України скасовано святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого і встановлено щорічне свято захисників України 14 жовтня. Свято за датою також співпадає з церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва. З 2015 року День захисника України став Державним святом і вихідним днем.

У різні епохи поняття «захисник України» мало окреме значення. Сюди можна віднести і українських козаків, які боронили свою землю від ляхів і татар, вояків, які боролися проти іноземної окупації країни, бійців Червоної Армії, які зупинили нацистську навалу, вояків українських збройних формувань, які боролися за втілення у життя української національної ідеї.

Особливий сенс поняття «захисник України» набуло з 2014 року, коли почалося збройне протистояння з Російською Федерацією. Саме тоді було вирішено відмовитися від спільного з росіянами «Дня захисника Вітчизни» 23 лютого і встановити окреме українське свято 14 жовтня. З того часу українці також вшановують нову категорію захисників та захисниць України – учасників Антитерористичної операції на Сході України.

Добірка архівних документів і матеріалів ілюструє сторінки історії діяльності захисників рідної землі різних епох та поколінь.