"Еталон порядності в науці"
(до 40-річчя від дня смерті І.Є.Тамма)

Текст виступу на Кіровоградській обласній телерадіокомпанії
09.03.2011 р.

Лариса Пасічник,
головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Держархіву Кіровоградської області

(Усі авторські права на матеріал захищено.
При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

Восени 1958 року в Стокгольмі відбулася подія, що мала вагомий вплив на розвиток світової теоретичної фізики. Радянські вчені І.Тамм, І.Франк та П.Черенков за рішенням Шведської Королівської академії наук були удостоєні Нобелівської премії. Життєві дороги одного з названих лауреатів – І.Є.Тамма пролягли і в нашому краї. Автор статті, вміщеній в журналі "Успехи физической науки" за 1971 рік, писав, що місто Кіровоград (колишній Єлисаветград) має всі підстави пишатися відомим вченим.

Авторитет Тамма в царині фізичної науки був високим. Герой Соціалістичної Праці, академік, один із творців радянської термоядерної зброї, організатор теоретичного відділу фізичного інституту ім.Лебедєва, кафедри теоретичної фізики Московського інженерно – фізичного інституту. Існує науковий термін "рівні Тамма".

Народився Ігор Євгенович в 1895 році у Владивостоці, але вважав себе єлисаветградцем: у малолітньому віці він з батьками потрапив до нашого міста, де й пройшли дитячі та юнацькі роки вченого. В дореволюційному Єлисаветграді було добре відоме ім'я батька майбутнього Нобелівського лауреата – Євгена Федоровича Тамма, який народився в нашому місті та навчався в земському реальному училищі. Діяльність інженера Євгена Тамма в Єлисаветграді заслуговує поваги та доброї пам'яті. Він займався вирішенням питань, пов'язаних з водозабезпеченістю та електрифікацією міста. Архівні джерела – журнали засідань міської управи, періодичні видання кінця ХІХ – початку ХХ ст.ст. характеризують Євгена Тамма як принципову людину і професіонального фахівця.

Ігор Тамм навчався у Єлисаветградській класичній чоловічій гімназії – одному з важливих культурно – освітніх центрів міста, який пов'язаний з іменами всесвітньо відомих особистостей: В.Винниченка, Б.Завадовського, Г.Лангемака, Я.Івашкевича. За словами колишніх гімназистів, Тамм був од- ним із перших учнів, з класу в клас переходив з Похвальним листом. Після Єлисаветграда Ігор Євгенович продовжив навчання в Единбургському та Московському університетах. Згодом добровольцем в якості "брата милосердя" відправився на фронт в період Першої світової війни. Ігор Євгенович був членом виконкому Єлисаветградської ради робітничих, солдатських і червоноармійських депутатів. Родинний літопис Тамма нерозривно пов'язаний з нашим містом. Тут він познайомився з майбутньою дружиною – сестрою свого гімназійного товариша – Наталією Шуйською. В Єлисаветграді листопадового дня 1921 року народилася донька Ігора Євгеновича – Ірина.

Інтенсивне наукове життя, що розпочалося в середині 20 –х років, не переривалося до самої смерті, навіть коли вчений був прикований до дихального .апарату. Багаточисленні учні Тамма, серед яких був і А.Д.Сахаров, називали свого вчителя еталоном порядності в науці, непохитним в досягненні поставленої цілі, буть- то вирішення складної наукової проблеми або підкорення гірської вершини. Захоплення академіка альпінізмом – теж прояв міцності духу. Останній похід в гори він здійснив у 1965 році – за 6 років до смерті. Тамм отримав визнання серед науковців світу, зумівши зберегти при цьому чисту і благородну душу. Його ім'я навічно вписано в історію поряд з іменами В.Рентгена, П.Кюрі та М. Склодовської-Кюрі, А.Ейнштейна.