"В ім’я Батьківщини"

Текст виступу на Кіровоградській обласній телерадіокомпанії
05.05.2011 р.

Надія Зінов'єва,
головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Держархіву Кіровоградської області

(Усі авторські права на матеріал захищено.
При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

У післявоєнний період до Кіровограда переїхало жити та працювати чимало Героїв Радянського Cоюзу, а саме: Кузьма Прокопович Антоненко, Орест Миколайович Боровков, Анатолій Трохимович Бурковський, Валерій Олександрович Верхоланцев, Олексій Семенович Єгоров та інші. Про одного з цих мужніх людей ми можемо дізнатися з особового фонду, який зберігається у Державному архіві Кіровоградської області, а саме про життєвий шлях учасника Великої Вітчизняної війни, Героя Радянського Союзу, кавалера орденів Леніна, Червоного Прапора, Трудового Червоного Прапора, Вітчизняної війни 1-го ступеня – Анатолія Трохимовича Бурковського.

Народився Анатолій Трохимович 10 березня 1916 року у місті Новоград - Волинський Житомирської області, в родині робітника. Закінчив школу-семирічку та продовжив навчання у Київському газетному технікумі, у 1938 році здобув вищу освіту, закінчивши історичний факультет Харківського педагогічного інституту. Після закінчення інституту працював директором середньої школи в селі Дубрівка Бараківського району Житомирської області. У червні 1941 року був призваний до лав Червоної Армії. Воював на Південно-Західному, Калінінському і 1-му Прибалтійському фронтах.

У вересні 1944 року на кордоні Латвії та Білорусії зав’язались жорстокі бої. Під командуванням майора Бурковського 3-й батальйон 935 стрілецького полку в ніч з 13 на 14 вересня 1944 року готувався до атаки оборонних рубежів противника. Розпочалося форсування річки Лієлупе. Батальйон Бурковського вплав, на надувних човнах, плотах намагався прорвати лінію оборони ворога. При підтримці артилерії батальйон успішно атакував першу і другу траншеї, а під вечір, 14 вересня, повністю оволодів головною лінією оборони фашистів. Завдяки умілим та самовідданим діям бійців батальйону було відкрито шлях на Ригу.

Надалі батальйон під командуванням майора Бурковського брав

участь у штурмі Клайпеди, у ліквідації Курляндського угруповання противника. За ці бої Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року за мужність, героїзм і високу військову майстерність, майору Анатолію Трохимовичу Бурковському присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка". У жовтні 1945 року майор був демобілізований з лав Радянської Армії по хворобі.

У 1959 році доля привела Анатолія Трохимовича на Кіровоградщину, де він працював директором Кіровоградського кооперативно – технічного училища. Бурковський багато сил та енергії докладав для підбору та виховання кадрів, в результаті в училищі склався колектив викладачів, які успішно готували кадри для системи споживчої кооперації області.

В липні 1975 року Бурковський став пенсіонером союзного значення.

Помер Анатолій Трохимович 17 жовтня 1985 року, похований у Кіровограді.