"Пам’ять, не згасаюча у віках"

Текст виступу на Кіровоградській обласній телерадіокомпанії
07.05.2011 р.

Надія Зінов'єва,
головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Держархіву Кіровоградської області

(Усі авторські права на матеріал захищено.
При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

Однією з найвидатніших подій в історії 20-сторіччя є перемога у Великій Вітчизняній війні.

На всіх фронтах тієї жорстокої війни воювали і наші земляки – герої. Одним із них є Герой Радянського Союзу, колишній партизан диверсійної групи Чернігівського партизанського з’єднання – Балицький Григорій Васильович.

12 березня 2011 року виповнилось 105 років з дня його народження.

В Держархіві Кіровоградської області зберігається особовий фонд Григорія Васильовича, з документів якого дізнаємося, що народився він у селі Берестяги Гайворонського району в сім’ї селянина – бідняка. В 1937 році закінчив Всеукраїнський інститут комуністичної освіти в Харкові і з того ж року працював директором Чернігівської обласної бібліотеки.

Війна застала його на посаді заступника завідуючого загальним сектором Чернігівського обкому КП(б)У. На тимчасово окупованій території у різний час керував диверсійною партизанською групою, партизанським загоном ім. Сталіна Чернігівського партизанського з’єднання, який діяв на території Волинської області. За короткий час підривники Григорія Балицького висадили в повітря 11 ворожих ешелонів, у тому числі особливо важливий ешелон «Голуба стріла», який ішов з Берліна на Брянськ з німецькими офіцерами – відпускниками.

Під час бою Григорій Васильович був тяжко поранений в око, яке вилікувати не вдалося. Та вже дуже скоро він знову повертається до партизанського з’єднання й очолює партизанський загін до травня 1944 року.

У 1943 році країна високо оцінила його заслуги: Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1943 року за мужність і героїзм, виявлені при організації підриву та мінуванні ворожих ешелонів Балицького Григорія Васильовича удостоєно звання Героя Радянського Союзу.

З липня 1944 року Балицький Г.В. працював на партійній роботі, був секретарем Кіровоградського міськкому Компартії України, головою партійної комісії при Кіровоградському обкомі Компартії України.

Помер Григорій Васильович у 1989 році, залишивши по собі рукописи повістей: „Війна вночі”, „Вибухи гримлять на Волині”, автобіографічні спогади, інші матеріали, в яких надзвичайно емоційно описані події партизанської боротьби на теренах України. Ці матеріали є живими свідками історії, які ще ждуть своїх дослідників.