Куди звертатись пільговикам

Олена Трибуцька,
начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Кіровоградської області
Газета "Народне слово", 10 січня 2013 р., № 2 (3072), ст.3

(Усі авторські права на статтю захищено.
При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

Останнім часом до Держархіву області надходить чимало запитів від громадян, які претендують на отримання державної пенсії на пільгових умовах. Свого часу ці громадяни працювали на посадах, віднесених до категорії посад із важкими та шкідливими умовами праці. На пільгову пенсію претендують, зокрема, працівники села: колишні трактористи, комбайнери, доярки, свинарки та інші. З огляду на специфіку запитань, що порушуються у зверненнях, вважаємо за необхідне надати деякі роз’яснення.

Після ліквідації колективних господарств документи з кадрових питань або, по-іншому особового складу (тобто книги нарахування заробітної платні, обліку трудового стажу), надійшли до трудових архівів районів. Саме ці установи видадуть довідку про заробітну плату та стаж роботи. У разі відсутності у районі трудового архіву необхідно звернутися до архівного відділу відповідної райдержадміністрації.

Але у зазначених документах не міститься необхідних для оформлення пенсії на пільгових умовах відомостей: про те, чи людина під час своєї трудової діяльності не переводилась на іншу посаду, не працювала в режимі неповного робочого дня, не перебувала в неоплачуваних відпустках. Ця інформація міститься у протоколах засідань правління і загальних зборів членів колгоспу, а вказані документи зберігаються у Державному архіві області. Саме тут вам нададуть архівну довідку з цього питання. Не задовольнити деякі запити Держархів області може лише через те, що частина документів колгоспів початку 90-х років ще не надійшла на зберігання до архіву. У такому випадку необхідно звернутись до архівного відділу райдержадміністрації.

До категорії осіб, які претендують на державну пенсію на пільгових умовах належать також працівники низки підприємств. Найбільш часто звертаються до нас працівники ВАТ „Гідросила” та ліквідованого ВАТ „Друкмаш.”

Підприємство „Гідросила” є діючим, тому документи з кадрових питань (особового складу) знаходяться безпосередньо на підприємстві. У Держархіві області зберігаються документи з основної діяльності підприємства по 1997 р. включно. На підставі цих документів (наказів керівника заводу з основної діяльності, штатних розписів тощо) надається інформація, необхідна для підтвердження фактів роботи на посаді з важкими та шкідливими умовами праці. Так, якщо вам, приміром, треба підтвердити те, що до складу ВАТ „Гідросила” входить ливарно-термічний цех, а у штатному розписі цеху значиться професія коваля-терміста – звертайтесь до Держархіву області.

Необхідно звернутись до нас також у тому разі, якщо треба підтвердити факти вимушених простоїв підприємства чи окремих цехів.

Колишнім працівники ВАТ „Друкмаш” за довідкою щодо заробітної плати, стажу роботи та атестації робочих місць на підприємстві треба звертатись до архівного відділу Кіровоградської міської ради за адресою: вул. В. Чорновола, 1 г, м. Кіровоград. А от факти простоїв підприємства, створення у 1995 році на базі ВО „Друкмаш” ВАТ „Друкмаш” вам підтвердять у Держархіві області. На жаль, у документах ВАТ „Друкмаш”, що зберігаються у Держархіві області, в більшості випадків немає штатного розпису цехів, що унеможливлює надання відповідної інформації.

Отже, якщо у вас виникла потреба зібрати пакет документів для оформлення пенсії на пільгових умовах, ви можете скористатися нашими порадами. Нагадуємо, що звернутись до Державного архіву області ви можете через безпосередній прийом в установі (прийомні дні – понеділок, середа, з 9.00 до 18.00, п’ятниця – з 9.00 до 17.00), а також листом на адресу вул. Академіка Корольова, 3, м. Кіровоград і електронною поштою (dakiro@ukrpost.ua).

---