Руденко Василь Антонович
(26 квітня 1914 р. – 01 лютого 1991 р.)

Ольга Салоїд,
старший науковий співробітник
Державного архіву Кіровоградської області
Газета "Народне слово", 01 січня 2015 р., № 1 (3179), ст.7

(При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

Велика Вітчизняна війна залишила глибокий слід в історії людства, України, нашої області, у долях мільйонів людей. На жаль, поступово відходить із життя покоління свідків воєнного лихоліття. Але у Державному архіві області збереглася «Колекція документів ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.», яка є правдивим матеріалом для нащадків - за цими документами можна простежити життя людей воєнного періоду. Важливим джерелом інформації є анкетні дані ветеранів, фронтові фотографії, листи, а головне – спогади, які взагалі безцінні.

Серед пожовклих сторінок документів натрапляю на анкету та фронтове фото – Василя Антоновича Руденка, який у період тимчасової окупації перебував у підпіллі в с. Богданівці та м. Знам’янці, виконуючи завдання підпільного райкому.

Василь Руденко народився 26 квітня 1914 року в с. Веселий Кут Знам’янського району. Закінчив сім класів школи. З 1936 по 1939 рік перебував у лавах Радянської Армії. З 1939 року і до початку Великої Вітчизняної працював у Знам’янському райвиконкомі та райвійськкоматі.

У лавах бійців опору на території СРСР воювало багато тисяч радянських патріотів. Серед них був і відважний воїн, комісар партизанського загону імені Б.Хмельницького Василь Антонович Руденко. Він згідно з рішенням Знам’янського РК КПУ та виконкому райради народних депутатів був залишений для підпільно-диверсійної роботи в тилу німецько-фашистських військ. На його рахунку — чимало вдалих партизанських акцій і операцій.

Після звільнення Знам’янського району від фашистських окупантів В.А.Руденко працював головою Трепівської, Богданівської сільських рад, секретарем Знам’янського районного виконавчого комітету та зоотехніком у колгоспі «Родина».

За бойові заслуги перед Батьківщиною Василь Антонович Руденко нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня, медалями «Партизанові Вітчизняної війни 1-го ступеня», «За перемогу над Німеччиною».


30.01.2015