У війни... жіноче обличчя
(Фронтова фотографія)

Тетяна Аніпченко,
археограф I категорії
Державного архіву Кіровоградської області
Газета "Народне слово", 15 січня 2015 р., № 3 (3181), ст.7

(При передрукуванні та використанні матеріалу
посилання на Державний архів Кіровоградської області обов'язкове)

Напевне, історія ще не знала такої масової участі жінок у збройній боротьбі за Батьківщину, яка випала на долі представників слабкої статі в роки Великої Вітчизняної війни. Домігшись зарахування в ряди воїнів, жінки та дівчата оволоділи майже усіма військовими спеціальностями і разом зі своїми чоловіками, батьками і братами несли нелегку службу. Жінка дає життя, оберігає його, жінка і життя – слова - синоніми. На страшній війні ХХ століття на тендітні плечі жінки лягла і місія порятунку життя. Фронтові лікарки, сестри та санітарки в госпіталях, санінструктори… Вони надавали першу допомогу постраждалим у боях, сприяли якнайшвидшому відновленню здоров’я поранених бійців.

Медичною сестрою у роки Великої Вітчизняної війни була наша землячка Марія Михайлівна Жук, яка народилась15 грудня 1921 року. Війна для неї розпочалась ще з фінської компанії 1939 року – тобто у майже дитячі 18 років А з 1942-го Марія Михайлівна – медична сестра 122-го евакогоспіталю. Евакогоспіталь – це медична установа військового часу, основним завданням якого були прийом, розміщення, санітарний огляд хворих та поранених, надання спеціалізованої медичної допомоги та подальше лікування, також підготовка до евакуації бійців, які потребували тривалого лікування. У 1941-1945 рр. було сформовано близько 6000 евакуаційних госпіталів. Саме вони надали допомогу більшості постраждалих захисників.

Немає пам'ятника «невідомій санітарці» або «невідомій медсестрі», пам'ятника тій, яка не лише бачила смерть і каліцтва, але часто ціною власного життя рятувала поранених. Немає пам'ятника, але залишилася пам'ять…

У мирний час Надія Михайлівна працювала медичною сестрою Витязівської дільничої лікарні Бобринецького району.

А фото , яке зберігається в фондах обласного архіву, зроблене під час війни, тож не дивно, що якість його не найкраща. Але знімок зберіг для потомків образ жіночої красивої військової сестрички.


31.01.2015