Локально-віртуальна мандрівка «Що розкаже Кропивницький?» підготовлена до 140-річчя утворення першого українського професійного театру. Сподіваємось, що ця мандрівка зацікавить охочих відвідати наше місто, щоб дізнатися про історію утворення першого українського професійного театру.
Наше місто названо на честь відомого режисера, актора, драматурга, одного з фундаторів українського професійного театру Марка Кропивницького. Саме він заклав підвалини нового українського театру та створив професійну трупу талановитих акторів таких, як Іван Карпенко-Карий, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Микола Садовський, Ганна Затиркевич-Карпинська та ін.
27 жовтня 1882 року в міському театрі Єлисаветграда (нині Кропивницький) під орудою Марка Кропивницького розпочався творчий шлях видатної української актриси. Вперше на професійній сцені вона зіграла роль Наталки («Наталка Полтавка») Івана Котляревського.
Професійне творче життя розпочав 1883 року на сцені Миколаївського театру під керівництвом Марка Кропивницького та Михайла Старицького, виконавши роль Возного у «Наталці Полтавці». Як акторові, йому був притаманний реалістично-психологічний метод роботи над роллю.
20 травня 1883 року під іменем Ганна Прилуцька виступила в театрі Кропивницького в ролі Секлети в комедії Старицького «Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка». Так почався акторський тріумф. З 20 квітня по 4 травня 1893 р. з успіхом виступила у Чернігові в ролі Наталки-Полтавки.
У серпні 1883 року Михайлу Старицькому було запропоновано очолити першу національну професійну трупу, більш відому як Театр корифеїв. Згаданий колектив у жовтні 1882 року створив у Єлисаветграді Марко Кропивницький, який і надалі продовжував виконувати в ньому обов'язки режисера.
Віртуальні експозиції музейних закладів та добірки архівних документів, книг бібліотеки та театральних світлин подано креативно, цікаво, інформативно та доступно з метою показати усьому світу нашу любов до свого міста, України та її історії.
Запрошуємо Вас дистанційно відвідати Державний архів Кіровоградської області та заклади культури, де зберігаються цікаві й унікальні документи, матеріали, видання, особисті речі корифеїв українського театру.
Цікаво та корисно проведений час разом з нами – це завжди незабутні враження та гарний настрій!
Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) «Суєта» (1903)
ДАКірО функціонує з 1925 року. У фондах архіву зберігається понад 1,6 млн. од. архівних документів з другої половини ХVІІІ ст., які висвітлюють економічний, політичний і культурний розвиток Єлисаветградського, Олександрійського та Бобринецького повітів Херсонської губернії, історію м. Кропивницький, розкривають деякі сторони громадського життя та побуту населення краю, а також містять відомості про відомих особистостей, у тому числі корифеїв українського театру: Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького, Єфросинії Зарницької, Марії Заньковецької та інших.
Сторінка архівуЛітературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого відкритий у місті Кіровограді (нині - місто Кропивницький) 24 вересня 1995 року з нагоди 150-річного ювілею знаного українського драматурга, корифея українського професійного театру І. К. Карпенка-Карого (Тобілевича).
Створений за ініціативою обласної організації Спілки письменників України та обласної організації Всеукраїнського товариства охорони пам'яток історії і культури музей є культурно-освітнім закладом, який пропагує кращі твори української літератури, знайомить широкі верстви населення з іменами відомих та маловідомих письменників, що народилися на Кіровоградщині.
Музей розміщено у меморіальному будинку, де письменник мешкав з 1872 року по 1883 рік. Садиба Тобілевичів пам'ятає імена відомих діячів культури другої пол. ХІХ ст.: Миколи Лисенка, Марка Кропивницького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Миколи Аркаса, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Петра Ніщинського та розкаже всім охочим про них цікаві історії.
Сторінка музеюКартинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» (відділ КЗ «Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради») була відкрита 18 травня 2007 року. Твори художника зберігаються та експонуються в провідних музеях України і світу, а також в численних закордонних колекціях. Проте картинна галерея «Світ і Вітчизна» є однією з кращих збірок творів митця. Вона стала своєрідним подарунком художника своїй Батьківщині, мешканцям та гостям краю, адже видатний художник-земляк, один з основоположників «суворого стилю» в мистецтві, Петро Павлович Оссовський (1925-2015) народився в с. Мала Виска на Кіровоградщині. Він є нащадком славетних українських акторів Дмитра Гайдамаки та Юлії Шестаківської.
Славні традиції корифеїв понесли у світ стаціонарний український театр Садовського у Києві та професійні українські трупи, у тому числі, трупа визначного українського театрального діяча Дмитра Абрамовича Гайдамаки – Вертепова (1864-1936), який був одним із учнів та соратників Марка Лукича Кропивницького.
Сторінка галереїМеморіальний музей Марка Кропивницького – пам’ятка історії місцевого значення. Цей житловий будинок XIX століття на розі вулиць Марка Кропивницького та Миколи Смоленчука вагомий історичною пам’яттю не лише тому, що нині максимально близький до свого первозданного вигляду, але й завдяки подіям, свідком яких став. Саме з ним пов’язаний 20-річний період життя Марка Кропивницького – людини, що увійшла в історію національної культури як блискучий актор, режисер-новатор, драматург та композитор, реформатор української сцени, антрепренер та педагог.
Меморіальний музей М. Л. Кропивницького розповідає про здобутки митця, діяльність Театру корифеїв та їхніх послідовників. Також тут можна побачити меблеві гарнітури та речі побуту родини Кропивницьких та М. Старицького, світлини, афіші вистав Кропивницького за різні роки та різноманітні тематичні виставки.
У жовтні 2022 року Меморіальний музей М. Л. Кропивницького святкує свій 40-річний ювілей.
Сторінка музеюБібліотека веде свою історію з 1899 року. Обсяг фондів — понад 775 тисяч одиниць зберігання. Це унікальне зібрання джерел інформації, що включає книги, періодичні та серіальні видання, карти, ноти, та інші образотворчі видання, рукописи, стародруки, документи на нетрадиційних носіях інформації на різних мовах світу. Складові фондів – бібліотечна колекція Олександра Ільїна, подаровані книги від Канадського Товариства Приятелів України, від Об'єднання поляків Кіровоградщини «Полонія», колекції книг В. Панченко, С. Барабаш, А. Пивовара тощо. Також, у фондах ОУНБ ім. Д. І. Чижевського зберігається чимало видань корифеїв українського театру та досліджень їхньої творчості.
сторінка бібліотекиКіровоградський академічний український музично-драматичний театр ім. М. Л. Кропивницького – перший професійний український театр, який став колискою театрального мистецтва в Україні.
Офіційною датою заснування українського професійного театру вважається 1882 рік, коли уперше, на сцені саме цього музично-драматичного театру відбулася прем'єра опери «Наталка Полтавка».
Засновником театру був Марко Лукич Кропивницький, що володів усіма театральними професіями. Із Театром корифеїв також пов'язані імена Марії Заньковецької, Панаса Саксаганського, Івана Карпенка-Карого. Сьогодні театр – це шедевр архітектурного та дизайнерського мистецтва.
сторінка у вікіпедіїМарко Лукич читає вірш Тараса Шевченка «Думи мої, думи мої» /натисніть на фото/